
W dniach 26-28 września br. Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie zaprosiło swoich członków oraz sympatyków na kolejne spotkanie poświęcone szeroko pojętemu bibliofilstwu oraz poezji i sztuce Cypriana Norwida. Ponownie znaleźliśmy się w gościnnych progach Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach oraz pałacu w Chrzęsnem.
Tym razem w Spotkaniu, oprócz członków naszego Towarzystwa, uczestniczyli goście z TPK w Kaliszu, ŁTPK w Łodzi oraz niezrzeszeni miłośnicy dobrej książki i poezji norwidowskiej z Gdańska oraz Warszawy.
We czwartek, w godzinach wieczornych, uczestnicy Spotkania zostali zaproszeni na spektakl poetycki Z rzeczy świata tego, w wykonaniu aktorów Teatru Kambak z Wrocławia. Przedstawienie o nieco awangardowym charakterze toczyło się na scenie przed dworem w Dębinkach, a poezji i dialogom artystów towarzyszył szum potężnych drzew rosnących w podworskim parku. Dla wielu słuchaczy, których spora ilość zapełniła widownię, było to z pewnością niezapomniane przeżycie.
Nazajutrz, 27-go września w piątek, Spotkanie rozpoczęło się w pobliskim pałacu
w Chrzęsnem. Po przywitaniu gości prezes Cezary Kozak dokonał oficjalnego otwarcia, a pierwszym wygłoszonym wykładem była rzecz o niegdyś popularnych książkach do kolorowania dla dorosłych, zaprezentowana przez prof. Ewę Andrysiak z Kalisza. Po tym wystąpieniu doszło do ożywionej dyskusji z udziałem naszego komilitona z Łodzi, Włodka Rudnickiego. Następnie prowadzenie przejął nasz inny komiliton-norwidolog, Jacenty Matysiak, który zaprosił zgromadzonych na zwiedzanie wystawy poświęconej twórczości Cypriana Norwida, która czasowo znajduje się w pałacu w Chrzęsnem.
Później nastąpiła przerwa i udano się na obiad w hotelu Batory w Tłuszczu. W dalszej części zaplanowanych atrakcji bibliofilskich pani Grażyna Ryfka, kierownik Biblioteki Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie wygłosiła słowo o Melchiorze Wańkowiczu i jego księgozbiorze, znajdującemu się w zbiorach Muzeum Literatury. Temat był bogato ilustrowany licznymi zdjęciami. Ostatnią prezentacją był wykład Cezarego Kozaka, który zajmująco opowiadał o zbiorach Biblioteki Miejskiej w Besançon we Francji, ze szczególnym uwzględnieniem znajdujących się w niej licznych poloników. W wśród nich varsavianum z biblioteki Pawła Czempińskiego (1755-1793), lekarza, zoologa, autora pierwszych podręczników szkolnych w języku polskim. Po zakończeniu cyklu wykładów przeprowadzona została aukcja bibliofilska, oferująca niemało bibliofilskich unikatów, dobranych i opisanych w katalogu aukcyjnym przez naszych komilitonów, Wojtka Przyłuskiego i Józefa Świerkockiego. Aukcja wzbudziła niemało emocji i zakończyła się sporym sukcesem, gdyż tylko jedna pozycja z oferowanych druków nie znalazła nabywcy. Na zakończenie tego intensywnego i ciekawego dnia prezes zaprosił uczestników na uroczystą kolację, która również odbyła się w hotelu Batory.
W sobotę 28-go września uczestnicy Spotkania ponownie pojawili się w Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach. Gości powitał gospodarz obiektu, nasz komiliton Jacenty Matysiak, który omówił najbliższe plany, zmierzające do działania Muzeum w pełnym wymiarze. Następnie zebrani obejrzeli film o Stanisławie Gliwie oraz obejrzeli liczne obiekty z księgozbioru emigracyjnego bibliofila Jerzego Szwarc-Borta. Tę ciekawą prelekcję, ostatni punkt programu, przedstawili pan Hubert Gniadowicz oraz nasz komiliton, Zbyszek Rutkowski. Wśród prezentowanych obiektów nie zabrakło druków wykonanych przez świetnego emigracyjnego typografa, Samuela Tyszkiewicza oraz innego znakomitego drukarza, Stanisława Gliwę. Końcowym akordem poranka w Dębinkach było spotkanie z muzyką Fryderyka Chopina. Na koncert zaprosiła nas pani prof. Joanna Ławrynowicz-Just z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Tak minął ostatni dzień Drugiego Spotkania Bibliofilsko-Literackiego.
Musimy również wspomnieć o pięknej inicjatywie naszego komilitona z Lublina, Zbyszka Jóźwika. Otóż ten wspaniały bibliofil i artysta wykonał w linorycie wizerunek Madonny, której posąg stoi w parku w Dębinkach. Artysta zainspirował się tą rzeźbą podczas Pierwszego Spotkania Bibliofilsko-Literackiego w 2022 roku. Grafika, zatytułowana przez artystę Matka Boża z Dębinek została wręczona przez nasze Towarzystwo gospodarzom pałaców w Dębinkach i w Chrzęsnem. Ponadto, prezes Cezary Kozak wydał dla uczestników Spotkania piękny druczek bibliofilski, poświęcony tomikowi: Klejnoty poezji polskiej (1858), z księgozbioru Juliusza Wiktora Gomulickiego. Znalazł się tam wiersz Norwida Do wieśniaczki, pierwszy wiersz poety zamieszczony w wydaniu zbiorowym. Oryginalny egzemplarz został ofiarowany przez prezesa do norwidowskiej kolekcji Muzeum Norwida w Dębinkach.
Trzydniowemu spotkaniu towarzyszyła wystawa plakatów pt. Norwid wśród Romantyków, zorganizowana przez TBP. Plakaty norwidowskie oglądaliśmy w pałacu w Dębinkach, a romantycy (Słowacki, Mickiewicz, Fredro [sic!] i Krasiński) królowali w pałacu w Chrzęsnem. Plakat do wystawy wykonał znany plakacista. Sebastian Kubica, dr hab. i prof. UŚ, absolwent ASP w Katowicach. Wszystkich plakatów użyczyła nam zaprzyjaźniona Dydo Post Gallery z Krakowa.
Sek.


















